KELTSKÝ KANEC, Neuvy-en-Sullias, přívěšek bronz

Keltský kanec - přívěšek. Kanec jako zvíře reprezentuje bojovou prudkost, sílu, odvahu, lstivost

Dostupnost na dotaz
Kód: BHJ213
130 Kč
KELTSKÝ KANEC, Neuvy-en-Sullias, přívěšek bronz
Doprava všude
Doprava všude
Posíláme do celého světa
Zakázková výroba
Zakázková výroba
Vymyslíme, vyrobíme, dodáme
Sleduj nás na sítích
Sleduj nás na sítích
Kontakt
Sleduj nás na sítích

Keltský kanec - přívěšek. Kanec jako zvíře reprezentuje bojovou prudkost, sílu, odvahu, lstivost a inteligenci, nejdůležitější vlastnosti bojovníků. U Keltů byl proto symbolem síly a jeho zobrazení se často objevovalo jako ochranný symbol na keltských přilbách, či bojových praporech. Kanec jako zvíře byl také spojován se záhrobím a nesmrtelností duše a jeho maso bylo oblíbeným pokrmem bohů a hrdinů.

Kanec z Neuvy-en-Sully byl zobrazen v obranné pozici, podepřený na zadních nohách se zježenými zádovými štětinami a protáhlým rypákem. Navzdory silné stylizaci má zvíře zobrazeny uši i kly a jeho oči byly původně zvýrazněné emailem nebo skelnou pastou. Kanec byl součástí pokladu sestávajícího z asi třiceti bronzových předmětů, který byl náhodně objeven r. 1861 v skrýši z cihel, kamenů a tašek v údolí řeky Loire. V skrýši se nacházelo několik zvířecích figurek, mezi nimi trojice kanců, jeden téměř v životní velikosti, stylizované lidské sošky a trojice římských božstev, Asklépios, Herkules a Mars.

Sochy kanců se od zbytku pokladu lišily technikou výroby, zatímco ostatní figurky byly z bronzu odlity, kanci byli vytvořeni vyklepáváním bronzového plechu do dřevěné formy a jejich detaily byly tepané. Jsou také starší než ostatní předměty, pocházejí pravděpodobně z 1. stol. před n l., z doby před příchodem Římanů do Galie. Soubor mohl být chrámovým pokladem, který byl ukrytý v nejistých časech před vyrabováním. Neobvyklé nebylo ani zakopávání votivních předmětů v okolí galských chrámů, aby se tak v chrámu uvolnilo místo na nové. Sochy mohly také pocházet z několika galských chrámů, menší možná i z rodinného larária. V roce 1864 většinu předmětů z pokladu získalo město Orléans a dnes se nacházejí v místním historickém a archeologickém muzeu.

  • Materiál bronz
  • Rozměr 2 x 2 cm (bez očka)
  • Očko 4 x 8 mm (pro šňůrku/řetízek o průměru do 3 mm)

Doplňkové parametry

Kategorie: Šperky
Hmotnost: 0.002 kg

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.